Üçlü Tarama Testi

Beta Hcg testi yaptırdınız sonuçlarınız da pozitif çıktı yani hamilesiniz. Öncelikle çıktığınız bu uzun ve zorlu yolda sizlere iyi şanslar dileriz. Şimdi gelelim bundan sonra ne yapmak gerekli? Nelere dikkat etmelisiniz ve bu süreçte neler yapmalısınız? Üçlü tarama testi hakkında merak ettiğiniz her şeye değindik.

Uzman doktorunuz size bir çok konuda bilgi verecektir ancak siz yine de yepyeni bir hayata adım atacağınız için aklınıza takılan, merak ettiğiniz ve anlam veremediğiniz bir çok şeyi araştırma ihtiyacı duyacaksınız. Hamilelik sürecinde yapılacak testlerde bunlardandır.

Hamileliğinizin başlangıcından itibaren sizin ve bebeğinizin sağlığı için bazı tarama ve testler yapılır. Üçlü tarama testi de bunlardan biridir.

Üçlü Tarama Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

Üçlü tarama testi; Down Sendromu (Trizomi 21), Edwards Sendromu (Trizomi 18) ve Nöral Tüp Defektlerinin gibi hastalıkların bebeğinizde görülme ihtimalini değerlendiren tarama testidir.

Üçlü Tarama Testi İle Anlaşılan Hastalıklar

 • Edwards Sendromu

Trizomi 18 olarak da bilinen hastalıktır. Kalıtsal bir hastalık olan Edwards Sendromunda 18. kromozom iki yerine üç tane olmasıdır. Bu hastalığın görüldüğü bebeklerin yaşama ihtimali maalesef çok düşüktür. Edwards sendromu görülen bebeklerin anne karnında yada doğum sonrasında ölme ihtimalleri çok yüksektir. Bu yüzden hem anne sağlığı hemde bebeğin gelişimine başlamadan önce kürtaj önerilir.

 • Down Sendromu

Diğer adıyla Trizomi 21 yada Mongolizm olarak da bilinir. Kalıtsal hastalık olan Down sendromunun tedavisi yoktur. Down Sendromunda 21. Kromozom iki yerine üç tanedir.

Down Sendromlu bebeklerde fiziki engellere sebep olmakla birlikte zihinsel olarak da gerileme söz konusudur.

Down Sendromlu Çocuk
 • Nöral Tüp Defektleri (NTD)

Bebeklerde görülen bazı anormallik durumlar ve iki ana başlık altında incelenir.

Anensefali: Bebeklerde gelişimini tamamlayamayan beyin dokusu oluşumudur ve ölümcüldür.

Spina Bifida: Bebeklerin omurilik dokusunun oluşumunu tamamlamasının yanı sıra omurga gelişimini tamamlamadığı için omurilik dokusunun kemiklerin arasından taşmasıdır. Bu hastalık ölümcül olduğu kadar ameliyat ile tedavisi mümkündür.

Üçlü tarama testinin amacı bu hastalıkları önceden tespit ederek risk durumunun ve hastalığın ilerleme derecesine göre gerekli müdahaleler yapılabilir. Tarama testi sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Amniyosentez işlemi de uygulanabilmektedir.

Şunu da belirtmemizde fayda vardır ki üçlü tarama testinin sonuçlarının pozitif çıkma ihtimali çok düşüktür. Bu yüzden tarama testi sonuçlarını elinize almadan kulaktan duyma bilgilere itibar edip moralinizi bozmayın.

Üçlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

Üçlü tarama testi genel olarak hamileliğin 16-20. haftaları arasında yapılır. Ancak olası durumlar dışında uzman doktorun isteği üzerine bu süre 15-22. haftalar arasında da yapılabilir.

Üçlü tarama testinden önce anne adaylarına ikili tarama testi yaptırılır. Eğer ki şüpheli bir durum görülürse net sonuçlar ve soru işareti kalmaması adına üçlü test yapılır. Bunun sebebi de Edwards ve Down Sendromlarının ikili testte gözden kaçabilme ihtimalleri bulunmasıdır.

Üçlü tarama testi

Üçlü Tarama Testi Nasıl Uygulanır?

Üçlü tarama testi bir türlü kan testidir. Normalde kan verdiğiniz gibi sağlık kuruluşlarının laboratuvar bölümünde anne adayından kan örneği alınır. Alınan kan örneğinin bebeğinize herhangi bir olumsuzluğu yada zararı olmayacaktır. Hamilelik dışında nasıl kan veriyorsanız tamamen aynı prosedür. Bu yüzden içiniz rahat olsun ve endişelenmeyin.

Üçlü Tarama Testinde Hangi Değerler İncelenir?

Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi üçlü testin amacı Down sendromu, Edwards sendromu ve NTD’nin tespit edilmesidir. Her üç hastalık içinde bazı kan testleri yapılır ve bu testler sonucunda bazı değerler elde edilir. Bu değerlerin referans aralığında bulunmaması risk durumunu teşkil eder. Bu değerler;

 • AFP (Alfa Feto Protein)
 • HCG
 • uE3 (Serbest Estriol)

Değer Analizleri

 • HCG değeri normalin üstündeyken AFP ve uE3 değerlerinin normalden aşağıda olması Down Sendromu olasılığını artırır.
 • HCG değerinin 1,5-2 değerinden yukarı olduğu durumlarda da Down Sendromu riski yüksektir.
 • AFP değerinin 2 den yüksek olması da NTD riskini yükseltir.

Üçlü Tarama Testi Sonuçları Değerlendirilirken Nelere Dikkat Edilir?

Tarama sonuçları değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken bazı maddeler vardır. Bunlar;

 • Anne adayının kilosu
 • Anne adayının yaşı
 • Anne adayının şeker (diyabet) durumu
 • Sigara kullanımı
 • Varsa gebelik geçmişi
 • Son adet tarihinin doğruluğu

Bu etkenler sonuçlar üzerinde büyük etki göstermektedir. Bu yüzden doktorunuza bu durumlar hakkında kesinlikle en doğru bilgileri iletmeniz sizinde bebeğinizin de sağlığı için en önemli şeydir.

Örneğin;

 • 35 yaş ve üstü anne adaylarının Down sendromlu bebek dünyaya getirme olasılığı daha yüksektir.
 • Son adet tarihiniz ile ultrason verileri birbiriyle uyuşması gerekmektedir. Aksi halde uyumsuzluk test sonuçlarına yansıyacaktır ve buda sizin için gereksiz şüphe ve endişeye sebebiyet verir.
 • Bunların yanında yukarıdaki maddelerden herhangi birinin yanlış iletilmesi durumunda test sonuçlarınız olumsuz etkilenebilir. Buda risk grubunda olmadığınız halde test sonuçlarınıza yansır ve hastalıklı bebek sahibi şüphesi yaratır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için doktorunuza kesin ve net bilgileri iletme konusunda özenli davranmanızı öneririz.

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: