Sezaryen İle Doğum

Sezaryen İle Doğum Tehlikeleri Nelerdir?

Sezaryen ile doğum gerçekleşen bebeklerin ilk günlerde solunum konusunda sıkıntı yaşadıkları bilinmektedir. Bebek anne karnındayken Amniyotik sıvı adı verilen sıvının içinde muhafaza edilir. Sezaryen ile doğumlarda bu sıvının bebeğin boğazına kaçma ihtimali çok yüksektir. Oysaki normal doğum esnasında bebek vajinadan çıkarken bu sıvıyı atmaktadır. Bundan dolayı bebeğin doğumdan sonraki ilk saatlerinde soluk alıp vermesinde sorunlar yaşanabiliyor ve yoğun bakıma yatırılıp takibe alınabiliyor.

Bunun yanında anne adayı sezaryenden sonra çektiği ağrılardan dolayı bebeği yeterince besleyemeyebilir. Buda bebeğin yeni doğan döneminde yeterince beslenememesinden dolayı bağırsak hareketlerinde kısmi sorunlara sebep olabilir. Tüm yeni doğan bebeklerde görülen sarılık sezaryen ile doğum yapan annelerin bebeklerinde daha fazla görülebilir.

Sezaryen ile doğum hakkında merak edilen diğer konular ile ilgili makalemizi okumak için tıklayın.

Anne Adayları Normal Doğumdan Neden Korkar?

Normal doğum her insanın dayanamayacağı ağrılara sebep olduğu için anne adayının normal doğum konusunda istekli ve hazır olması gerekmektedir. Anne adayları genelde toplumun ön yargılarından kaynaklı normal doğuma pek sıcak bakmamaktadır. Doğum esnasındaki ağrı ve sonrasında atılacak olan dikişlerden dolayı normal doğumdan kaçınmaktadır. Daha önce doğum yapan yakınlarının anne adayına kendi yaşadıklarını anlatmaları da korkuya sebebiyet vermektedir.

Ancak bu korku ve ağrılara günümüzde bulunan bir çözüm vardır. Epidural Anestezi adı verilen yöntem ile anne adaylarının ağrısız bir şekilde doğum yapmaları sağlanmaktadır. Özellikle batı ülkelerinde Epidural Anestezinin yaygın olmasından dolayı normal doğum daha fazla tercih edilmektedir.

Epidural Anestezi Kateteri
Epidural Anestezi Kateteri

Epidural Anestezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Anne adayının bel kısmında bulunan omurgaların arasına lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde uygulanan yöntemdir. Epidural anestezi sayesinde normal doğumlarda ağrı sıfıra indirilmektedir. Buda anne adayının ağrısız bir şekilde doğumu tamamlamasını sağlar.

Epidural anestezi şu şekilde uygulanmaktadır;

Doğum başlamadan önce anne adayının bel bölgesine kateter yerleştirilmektedir. Bu kateter aracılığıyla anne adayına sürekli ağrı kesici verilmektedir. Ancak rahim ağzı 4 cm açılıncaya kadar beklenmesi gerekmektedir. Rahim ağzı 4 cm açıldıktan sonra Epidural anestezi işlemi başlar. Anestezinin etkisiyle anne adayları ıkındıklarını hissedemeyebilirler. Fakat doğuma katılan sağlık personelleri annenin bağlı olduğu monitörler aracılığıyla ıkınma anında anneyi bilgilendirirler. Bu sayede anne adayı ıkınarak doğumu gerçekleştirir.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

  • Bebek anesteziden etkilenmez.
  • Doğum esnasında bebeğin ciğerlerindeki sıvıyı atabilmesi sağlanır.
  • Ağrıları hissetmediği için anne adayı bebeğini hemen emzirebilir.
  • Doğumdan sonra anne ve bebeği 24 saat içinde taburcu olabilirler.
  • Anne adayı rutin hayatına daha hızlı bir şekilde döner.
  • Normal doğum yapan anne adaylarının kilo vermesi daha kolaydır.

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: