Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik Nedir?

Spermin yumurtayı döllemesi ve döllenen yumurtanın sağlıklı olarak bir embriyoyu geliştiremeden rahmin içinde tutunamaması ve bunun sonucunda regl(adet) kanamaları ile düşük olması durumudur.

Halk arasında sessiz gebelik olarak da bilinir. Kimyasal gebelik sadece Beta HCG hormon testinden yararlanılarak tespit edilebilir.

Beta HCG hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız…

Böyle bir durumda regl kanama gecikmesi yaşanmadan yada gecikme sonrasındaki kanamalar ile gebelik sonlanmaktadır. Fakat çoğu kadın bu düşük durumunun farkına varamazlar. Bu durum adet gecikmesi ile karıştırılmaktadır. Ayrıca kimyasal gebelik dış gebelik ile karıştırılmaktadır. İki gebelikte birbirinden farklıdır. İlerleyen konularımızda ikisi arasındaki farka değineceğiz.

Kimyasal Gebeliğin Tedavisi

Kimyasal gebelik tedavisi nedir?

Beta HCG değerinin kontrol edilmesi ve takibinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Değerlerde düşüşün olmaması halinde dış gebelik veya başka bir patoloji olmaması bakımından değerlendirme yapılaması gerekir. Beta HCG hormon değeri belli bir süre sonra sıfıra düşerse herhangi bir tedaviye veya kürtaja gerek duyulmaz.

Bu kontrollerin kesinlikle bir uzman doktor eşliğinde yapılmasını öneriyoruz!

Konumuzu Operatör Doktor Pınar Kadiroğulları’nın kimyasal gebelik hakkında bilgilendirici videosu ile bitirmek istiyorum. Videoyu izlememek için tıklayın

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: