Hamilelik Öncesi Baba Adayının Yapması Gerekenler

Hamilelik sürecinde genelde ilk öncelik ve dikkat anne adayına verilir. Hamilelik öncesi anne adayının dikkat etmesi gerektiği konular kadar baba adayınında dikkat etmesi gereken konular vardır. Bu konular anne adayının sağlıklı ve rahat bir gebelik süreci geçirip doğuma ulaşması için ciddi önem taşır.

Baba adayının ilk önceliği genel sağlık taramasından geçmektir. Bu tarama sonucunda herhangi bir kronik yada genetik rahatsızlığı olup olmadığı belirlenmelidir.

Baba adayının herhangi bir rahatsızlık için yada keyfi olarak kullandığı ilaç varsa doktoru ile görüşüp ilacın cinsel birleşme sonucunda bebek üzerinde herhangi bir sorun yaratıp yaratmayacağı öğrenilmelidir. Bazı ilaçların erkeklerde sperm sayısında azalmaya yol açtığı saptanmamıştır. Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin kullandığı protein tozu tarzı ilaçların bu duruma sebebiyet verdiği bilinmektedir. Aklınızda soru işareti kalmaması için ve bebeğinizin herhangi bir sorun yaşamaması için kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda ilacı bırakın yada değiştirin.

Baba adaylarının çalıştığı yerlerde sperm üretimini etkileyecek durumlar olabilir. Özellikle kimyasal ürün sektöründe, oto tamirhanelerinde çalışan, böcek ilaçlarında bulunan organik kimyasal çözücülere maruz kalmanız sperm üretiminizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda döllenme yeteneğinizi kaybetmenize ve çocuk sahibi olamamanıza sebep olabilir. Ayrıca bu organik kimyasal maddeler sperm içeriğini bozarak bebeğinizde kalıtsal bir hastalığa sebep olabilir. Bir erkeğin spermleri üç ay içinde gelişmektedir. Çocuk sahibi olmayı düşünen baba adaylarının üç ay öncesinden bu tarz kimyasal maddeler ile ilişiğini kesmesi gerekmektedir.

Doğum gerçekleşmeden önce doğumun ve sonrasında bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamak için bütçe planlaması yapmak gereklidir. Bir bebeği dünyaya getirmek ona anne baba olduğunuzu göstermez. Maddi manevi her türlü ihtiyacını karşılamak anne ve baba adaylarının en önemli görevlerindendir.

Hamilelik öncesi anne ve baba adaylarının genel olarak neler yapması gerektiğine değindiğimiz makalemizi okumak için tıklayın…

1
Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Baba olmak kolay değil 🙂

%d blogcu bunu beğendi: