Hamilelik Öncesi Neler Yapılmalıdır

Bu yazımızda sizlere hamilelik düşünen anne ve baba adayları için hamilelik öncesi neler yapmaları gerektiğine değindik.

Bir insanın hayatı boyunca verebileceği en zor kararlardan birisi de çocuk sahibi olmaktır.
Maalesef günümüzde bir çok anne baba bilinçsiz ve istemsizce çocuk sahibi olmaktadır. Bu bilinçsizliğin sonucunda hem anne baba hemde çocuk maddi ve manevi zorluk yaşamaktadır.

Bu yüzden bireylerin çocuk sahibi olmadan önce ruhen ve bedenen yani maddi ve manevi her türlü konuda kendilerini hazırlamaları gerekmektedir. Bu hazırlık aşamasında en büyük yük kesinlikle anne adayına düşmektedir. İlk veya ikinci fark etmez, dokuz ay boyunca bebeği karnında taşıyacak olan, canından can verip besleyecek olan ve hem duygusal hemde fiziksel olarak en çok değişime uğrayan anne adayı olacaktır. Bu yüzden annenin özellikle düzgün bir psikolojide ve sağlıklı iken hamile kalmaya özen göstermesi bebeğinin sağlığını da hamilelik sürecini de ciddi anlamda etkileyecektir.

Genelde çocuk sahibi olmayı baba adayları daha çok ister. Bu yüzden eşlerine çocuk sahibi olma konusunda baskı kurmaya çalışırlar. Bu kesinlikle çok yanlış bir davranıştır. Bu yüzden baba adaylarının, anne adaylarını kendini hazır hissedeceği ana kadar sabretmeleri ve ona psikolojik olarak destek olması gerekmektedir.

Hamilelik Öncesi Baba Adayının Yapması Gerekenleri öğrenmek için tıklayınız…

Anne adayının fiziki ve psikolojik olarak hazırlığının yanı sıra baba adayıda kendi hazırlığını yapması gerekmektedir. Bilinçli bir baba adayının en büyük görevi doğum öncesi ve sonrasında eşine yardımcı olmasıdır.

Unutmayın! Bulaşık, çamaşır, ütü veya yemek pişirmek kadının görevi değildir. Baba adayları sadece hamilelik esnasında değil hayatı boyunca her türlü konuda eşlerine destek olmak zorundadır.

Bunun yanında baba adayları psikolojik olarak kendini hazırlamalı, gerekirse bilir kişilerden destek almalılardır. Bir bebeğe sahip olmak sadece onun istediklerini almak yada ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Erkek yada kız hiç fark etmez ilk kahramanı babasıdır. Bu yüzden babalar o kahraman sıfatının hakkını verebilmek için hamilelik öncesinde kendini hazırlamalıdır.

Bunların yanı sıra hamilelik öncesinde ve sonrasında bebeğinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için aşağıdaki uyarılara çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeleri kullanıyorsanız kesinlikle bırakın.
  • Hamilelik esnasında ilaç kullanımına dikkat edin. Doktorunuz önermediği sürece hiç bir ilaç kullanmayın.
  • Röntgen, Tomografi, Mamografi gibi radyasyon yayan cihazları mümkün olmadıkça kullanmayın.
  • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
  • Doğal besinlere tüketmeye özen gösterin.
  • Doktorunuzun önereceği takviye ilaçları aksatmadan kullanın.

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: