Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Her erkek ve kadın bir gün çocuk sahibi olmak ister. Ancak bazı durumlarda çocuk sahibi olmak için yapılması gerekenler vardır. Eğer kadın yada erkeğin üreme organlarında ve bu organların çalışma yapısında bir sorun varsa normal yollardan çocuk sahibi olmak zordur. Bu gibi sorunlarla karşılaşan çiftlerin aklına hamile kalmak için ne yapmalı sorusu gelir. Farklı başlıklar altında sizin için hazırlamış olduğumuz makalemiz aklınızdaki sorulara cevap olacak niteliktedir.

Uzun Süre Korunmak Hamileliği Engeller mi?

Hamile kalmamak için kullanılan korunma yöntemlerinden sonra metabolizmanın kendini düzenleyip yenileyebilmesi ve gebelik için uygun hale gelmesi üç ay kadar sürmektedir. Gebeliği engellemek için takılan spiralin çıkarılması veya kullanılan doğum kontrol haplarının terk edilmesinden sonra iyileşme süreci başlar. Uzmanların öngörüsü doğrultusunda en az üç aylık iyileşme sürecinden sonra gebelik mümkün olabilir.

Çiftlerin özellikle cinsel yaşantılarını ve performanslarını artırmak için kullandıkları kimyasal içerikli ürünler erkeklerde spermlere kadınlarda yumurtalıklara çeşitli zararlar verebilmektedir. Buda gebe kalmanın önüne geçmektedir.
Hamile kalmak için çabalayan çiftlerin yapması gereken ilk şey gebeliği engelleyen ürünlerin kullanımını sonlandırıp iyileşme sürecinin sonuna kadar beklemektir.

Sigara ve Alkol Gebeliğe Etki Eder Mi?

Bebek düşünen anne ve baba adaylarınının dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de zararlı alışkanlıklardır. Gebelikten önce kullanılan sigara, alkol, uyuşturucu vs her türlü zararlı alışkanlıklar gebelik öncesinden başlanarak gebelik süresi boyunca azaltılıp tamamen terk edilmelidir.

Hamile kalmak için sigarayı bırakın

Toplumumuzca yanlış düşünülen konulardan biri de sigara, alkol vb zararlı alışkanlıkların gebelikte sadece annenin terk etmesidir. Bu tarz zararlı alışkanlıkların erkeklerde sperm sayısını azalttığı ve sperm kalitesini düşürdüğü deneylerce sabittir. Dolayısıyla sağlıklı bir gebelik için hem anne adayının hemde baba adayının varsa zararlı alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekmektedir.

Fazla Kilo Hamileliğe Engel Olur Mu?

Fazla kilolar gebelik aşamasında çiftlere ciddi sorunlar çıkaran bir etkendir. Özellikle anne adayının fazla kilolu olması bebeğine de ciddi zararlar verebilmektedir. Örneğin kilolu bir anne adayının gebelik şekeri hastalığına yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu hastalık, bebeğinin daha karnındayken şeker hastalığına yakalanmasına hatta karnında ölmesine bile sebep olabilir.

Hamilelikte kilo
Sağlıklı bir hamilelik için fazla kilolarınızdan kurtulun.

Erkeklerde fazla kilolardan dolayı sperm kalitesinin düştüğü bilinmektedir. Bu yüzden baba olmak isteyen erkeklerinde eşleriyle cinsel ilişkiye girmeden önce mümkün olduğunca fazla kilolarından kurtulmaları önerilir.

Cinsel Hayatınızı Düzene Sokun!

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin haftada en az 3 defa cinsel ilişkiye girmeleri hamileliği büyük oranda artıracaktır. İlişkilerin belirli periyotlarla ve rutin olarak yapılması hamileliğe katkı sağlayacaktır.

Düzenli cinsel ilişki kadar ilişki sırasında yapılması gerekenlerde önemlidir. Hamile kalma pozisyonları makalemizi okumak için tıklyın…

Hamile Kalmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamile kalabilmek ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için dengeli ve düzenli beslenmekte önemli bir faktördür. Bir çok yanlış beslenme yöntemlerini çevrenizden duyabilirsiniz ancak size önerimiz en doğru beslenme şekli için uzman doktorunuza başvurmanızdır.

Uzmanlar tarafından hamileliğe etkisi olduğu savunulan besinler;

  • Soğan, yumurtanın kalitesini artırır.
  • İncir, yumurtanın çatlamasına ve bebek oluşumuna direk etki eder.
  • Tarçın
  • Çörek Otu
  • Arı Poleni

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: