Gebelikte 1. Hafta

Geçtiğimiz yıllarda gebelikler aylara göre hesaplanmaktaydı. Son yıllarda özellikle teknolojinin de gelişimi ile hem anne sağlığını hem de bebek sağlığını daha yakından ve detaylı takip edebilmek için haftalık hesaplamalar öne çıkmaya başladı. Bizde sizin için bu konumuzda gebelikte 1. hafta hakkında bilgilendirme yapacağız.

Gebeliğin Başlangıcı

Gebelikte 1. hafta anne adayının karnında gelişen bir fetüs yoktur. Gebelik ortalama 40 hafta sürmektedir. Gebelik hesaplanması, anne baba adaylarının döllenmenin gerçekleştiği zamanı bilmemelerinden dolayı son adet tarihi ile hesaplanır. Gebeliğin ilk haftası aslında anne adayının adet bitiminden sonraki ilk haftasıdır. Bu süreçte anne adayının vücudu bebeğin oluşumuna ayak uydurmak için değişime başlar.

Anne adayları hamile olduklarını öğrendiklerinde gebelikleri çoktan başlamış olabilir. Özellikle bilinçli bir gebelik değilse genelde hamileliğin 4-5. haftasında fark ederler. Gebeliğin ilk haftası tıbbi olarak adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir. Bu haftada kullanılmayan yumurta hücreleri atılır. Gebeliğin oluşması için anne adayının vücudu büyük bir çalışma içine girer. Rahim duvarı kalınlaşır, hormon seviyeleri yükselir ve spermin rahime daha kolay ulaşması için vajinal akıntıda artış olur.

Kadınlarda yumurtlama dönemi regl(adet) dönemine göre hesaplanır. Reglin bitişinden sonra 10-17. günler arasında yada gelecek ay yaşanacak reglin 14-15. günlerinde yumurtlama dönemi olabilir. Adet döngüsü 28 günde bir olarak kabul edilir. Gebelik düşünen kadınlar bir kaç ay boyunca adet tarihlerini not edinebilir.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Gebelik isteyen bir çok kadın yumurtlama döneminin tarihini ve belirtilerini merak eder. Bu dönemler gebe olma şansının daha yüksek olduğu anlardır. Bu süreç için eczanelerde satılan yumurtlama testleri yüksek oranda doğru sonuçlar verir.

Ama en doğru sonucu yine kadın bedeni verir. Bu dönemde yaşanabilecek değişiklikler;

  • İdrar testlerinde LH hormonunun yüksek çıkması
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Cinsel istekte artış
  • Vücut ısısında yükselme
  • Vajinal akıntının artması

Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama Dönemi Hesaplama Aracı için tıklayınız…

Adet süresi, adetin ilk gününden sonraki menstrüasyon kanamasının başlangıcından önceki son güne kadar hesaplanır. Yumurtlama takvimi size hangi günlerde doğurgan olacağınızı gösterir. Böylece bir sonraki ay hamile kalma ihtimalinin ne zaman en yüksek olduğunu tespit edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: