Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

İnsanların bir çoğu belli bir yaşa geldikten sonra mutlu bir aile kurup çocuk sahibi olmayı hayal eder. Ama bazı durumlarda ne yaparsanız yapın bu hayali gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bir çiftin çocuğu olmadığında nedense ilk olarak akla kadında herhangi bir sorun olup olmadığı gelir. Ama olay döngüsü bu şekilde değildir. Bazı araştırma sonuçları da gösteriyor ki erkeklerdeki kısırlık oranı kadınlardaki kısırlık oranına neredeyse eş değerdir. Kısırlık bir hastalıktır ve bununda tıbben bazı çözümleri mevcuttur. Şimdi gelin erkeklerde kısırlık neden olur ve kısırlığın tedavisi nasıldır bu konulara değinelim.

Erkeklerde Kısırlık Ne Zaman Belli Olur?

Evli çiftler çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde korunmayı bırakıp hamilelik için yapılması gereken her şeyi yaparlar. Ancak bazı durumlarda ne yapılırsa yapılsın hamilelik gerçekleşmez. Bunlardan biride infertilitedir.

İnfertilite: 12 ay boyunca düzenli cinsel ilişki yaşandığı halde gebelik ile sonuçlanamaması durumudur. Eğer infertilite meydana geldiyse çiftlerden herhangi birinde bir sağlık sorunu olma ihtimali çok yüksektir. Bu gibi durumlarda eşlere bazı tahlil ve tetkikler yapılarak tanı ve tedavi yöntemi belirlenir.

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri Nelerdir

Erkeklerde kısırlığın bir çok sebebi vardır. Bunların en başında doğuştan gelen anormallik haller, genetik hastalıklar, iltihaplı hastalıklar veya daha öncede gerçekleştirilmiş cerrahi müdahalelerde kısırlığın sebepleri arasında olabilir. Şimdi erkeklerde kısırlığın nedenlerini daha kapsamlı bir şekilde inceleyelim;

Spermdeki Üretim Bozuklukları

Erkeklerde kısırlığın sebeplerinden en yaygın olanıdır. Sperm üretimi ve kalitesini etkileyen bir çok sebep vardır. Bunlara kısaca yaşam biçimi, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar, kullanılan tıbbi yada bitkisel ilaçlardır. Bunların dışında kromozomal veya genetik problemler, hormonal bozukluklar veya kemoterapi gibi ışın tedaviler de sperm üretimini bozabilir. Hatta ve hatta çocukken geçirilmiş hastalıklar veya böbrek yetmezliği gibi birtakım hastalıklar da sperm üretimini olumsuz etkileyen sebepler arasındadır.

Hormonal Bozukluklar

Erkeklerdeki sperm oluşumu, kadınlardaki gibi hormonlar sayesinde gerçekleşmektedir. Sperm oluşumunda rol alan FSH, LH, testosteron ve östrojen hormonlarının herhangi birinin üretiminde meydana gelen sorunlar sperm üretimini bozabilir. Özellikle östrojen ve testosteron hormonları arasındaki dengenin bozulması, sperm kalitesini düşürerek hamile kalmayı zorlaştırabileceği gibi kısırlığa da sebep olabilir.

İnmemiş Testis

İnmemiş testisler özellikle fetal gelişim esnasında ortaya çıkan, testislerden bir veya ikisinin normalde olması gereken yerde olmayıp, daha yukarıda veya karın içinde olması durumudur. Bu durum ileride testis kanserine sebep olabileceği gibi erkeklerde kısırlığa da neden olabilir.

Anti-sperm Antikorları

İnfertilite tanısı konan erkeklerde yaklaşık %12’lere varan oranda anti-sperm antikorlarına rastlanmaktadır. Antikorlar sperme bağlanan protein molekülleridir. Spermlere bağlandıklarında onları olumsuz etkiler. Bu durumun sonucunda sperm kalitesi, hareketliliği ve canlı sperm sayısı azalmaktadır. Sonuç olarakta erkelerde kısırlığa sebep olmaktadır.

Tümörler

Kanserler erkek üreme organını veya üremenin gerçekleşmesinde rol alan hormonların salgılandığı hipofiz bezini olumsuz etkileyerek kısırlığa neden olabilir. Bazı durumlarda tedavi için radyasyon, ameliyat veya kemoterapi gerekebilir. 

Kromozom Bozuklukları

Döllenme sırasında meydana gelen kromozom bozukluları da kısırlık nedenidir. Normalde döllenme esnasında anneden bir X, babadan ise bir X veya Y kromozomu gelmektedir. Erkekten X geliyorsa XX olarak kız bebek, Y geliyorsa XY olarak erkek bebek dünyaya gelir. Ancak bazen bir problem olur ve XXY gibi bir birleşim meydana gelebilir.Klinefelter sendromu adı verilen bu cinsiyet bozukluğu erkek kısırlığının genetik nedenlerinden biridir. Ayrıca kistik fibrozis ve Kallmann gibi genetik hastalıklar da erkekte kısırlığa neden olabilmektedir.

Daha Önce Geçirilmiş Cerrahi Müdahaleler

Kasık fıtığı veya prostat ameliyatı gibi daha önceden geçirilmiş operasyonlar erkeklerin üreme sağlığını olumsuz etkileyebilir.

İlaç Kullanımı

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, bazı antifungal ilaçlar, mide ilaçları ve bazı depresyon ilaçları gibi ilaçların kullanımı sperm kalitesini ve üretimini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca meslek nedeniyle maruz kalınan ilaçlar da üremeyi olumsuz etkileyebilir. Böcek ilaçları, tarım ilaçları ya da akü ve pil sanayiinde kullanılan malzemeler de sperm üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Boşalma Problemleri

Bazen erkeklerde orgazm sırasında dışarı çıkması gereken semen, mesaneye kaçabilmektedir. Retrograd ejakülasyon ismi verilen, kuru orgazm olarak da tabir edilen bu problem erkek kısırlığı sebebi olabilir.

Yaşam Tarzı

Stresli yaşam, depresyon, obezite, sigara veya alkol kullanımı gibi sağlıksız yaşam tarzı da erkeklerin üreme sağlığını olumsuz etkileyebilmekte ve erkekte infertilite sebebi olabilmektedir.

“Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Olur?” konulu makalemizi okumak için tıklayın…


Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: