Beta HCG Nedir?

Beta Hcg nedir ve nasıl bakılır?

Beta HCG hamilelikte plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Beta HCG testi plesentadaki trofoblastik hücrelerden salgılanmakta olan bir hormon aracılığıyla uygulanır. Beta HCG hormonunun değeri hamile olmayan bir kadında 0-10 mlU değerleri arasındadır.

Hamilelik sırasında gelişen plesentadaki hücreler HCG yapar. Plasenta yumurtayı dölledikten sonra rahim duvarına yapışan ve yumurtayı besleyen keseciktir.

Beta HCG değerleri 48-72 saatte iki katına çıkmaya devam eder.

Hamilelik dönemi içindeki kişinin son adet tarihi (SAT) göz önünde bulundurularak hesaplanan gebelik haftaları ve bu haftalara göre Beta HCG değerleri;

Hamilelik HaftasıBeta HCG Değeri
0-2 Hafta5-50
1-2 Hafta50-500
2-3 Hafta1,000-5,000
3-4 Hafta5,000-10,000
4-5 Hafta1,000-50,000
5-6 Hafta10,000-100,000
6-8 Hafta15,000-200,000

Eğer herhangi bir sağlık kuruluşunda Beta Hcg testi yaptırdıysanız hemen sonuçlarına ulaşmak için E-Nabız sistemini kullanabilirsiniz.

Şimdi Beta Hcg neden yükselir? Buna bakalım.

Beta HCG Değerinin Anormal Yüksekliği

Beta HCG değerinin iki günde bir 2 katı veya minimumu %60 oranında artması beklenir. Aksi olan durumlarda uzman bir doktora danışıp bilgi almak gerekir.

Beta HCG değeri hamilelik sürecinde bir yol gösterici olsa da her zaman için değerin yüksek olması anne adayının hamile olduğu anlamına gelmez. Özellikle Beta değerinin anormal yüksekliğinin çoğul gebeliğe yada bazı gebelik hastalıklarına sebep olabilir. Bunun kesin tanısı için de uzman doktorunuza danışıp Ultrason çektirmeniz gereklidir.

Beta HCG değerinin anormal değerde yüksek çıkmasının bir çok nedeni vardır. Bunlar;

  • Çoğul Gebelik
  • Dış gebelik
  • Pankreas Karsinom
  • Düşük
  • Gastrit
  • Mol Gebelik(Üzüm Gebeliği)
  • Boş gebelik

Beta Hcg Nedir isimli konumuzu sonlandırmadan önce nasıl bakılır bunada değinelim.

Herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzman doktor nezaretinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda özel sağlık kuruluşlarında herhangi bir doktor ile muhatap olamadan da Beta Hcg ölçümü yapabilirsiniz.

Baş vurduğunuz sağlık kuruluşunun laboratuvar bölümünde sizden alınacak bir tüp kan ile Beta Hcg değeriniz ölçülür. Sonuçlarınız ortalama 30-60 dakika içinde çıkmış olur.

Son olarak uzman kadın doğum doktoru yada acil pratisyen hekim kontrolünde bu işlemi gerçekleştirmenin daha sağlıklı olacağını söylemek isteriz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için makalemizin altına yorum yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: