Bebekler Neden Kusar?

Bebeğin sağlıklı bir şekilde bakımı için anne ve babaların acil müdahale gerektiren kusmaları bilmeleri gerekmektedir. Bebekler neden kusar sorunu hakkında bilgisi olmayan ebeveynler için yeni doğan bebeğin sürekli kustuğu ilk bir kaç ay çok sıkıntılı ve stresli geçecektir. Bu yüzden bebekler neden kusar sorunun cevabını tam anlamıyla bilmek gerekir.

Bebeklerin normal kusmalarının yanı sıra herhangi bir hastalığa işaret edebilecek ve acil müdahale gerektiren kusmalar olabilir. Bebeklerin kusmuğunda kan varsa, kusarken aynı zamanda karın ağrısı çekiyorsa, karnında şişlik varsa yada yüksek ateş söz konusuysa acilen müdahale edilmelidir.

Bebeklerde Kusma Nasıl Önlenir?

Annelerin bebeklerini emzirdikten sonra yada mamasını yedirdikten sonra hemen yatırmamaları gerekmektedir. Bunun yerine dik bir şekilde tutup gazını çıkarması bebeğin kusmasını engelleyecektir.

Bebeğin çok fazla doyurulması da kusmaya sebep olan yanlış hareketlerden biridir. Bebeği tek seferde fazlaca değil sık ama az beslemek hem sağlığı açısından önemlidir hemde kusmasını engeller.

Ağlarken bebeği emzirmekte kusmaya sebebiyet verebilir. Bebek ağlarken emzirilirse midesine gaz kaçar buda bebeği kusturur. Bu yüzden ağlayan bebeği sakinleştirmeden emzirmemek gereklidir.

Bebeklerde Kusma Miktarı

Bebekler beslendikten sonra ağızlarında kalan besini çıkarabilirler. Bu çıkarma kusma değilde daha çok su sızıntısı şeklinde gerçekleşir. Sızıntı şeklinde gerçekleşen bu çıkarmalar bebeğin 1 yaşını tamamlamasıyla beraber kendiliğinden iyileşerek son bulur.

Bebeğin kusmasının normal mi yoksa herhangi bir hastalığa sebep mi bunu gösteren bazı faktörler vardır;

  • Kusmanın Şiddeti
  • Kusmanın Zamanı
  • Kusmanın Miktarı

Yeni doğan bebeklerin yemek borusunu midesinden ayıran kapakçığın gelişimini tamamlamasından dolayı bebekler sürekli kusabilmektedir. Bu türlü kusmalar bebek büyüdükçe ve mide kapakçığı işlevini tam anlamıyla yerine getirdikçe ortadan kalkacaktır.

Hastalığa İşaret Eden Kusmalar

Bebeğin fışkırarak kusması hastalığa sebep olabilir.

Yeni doğan bebeklerin ilk 48 saat içinde sürekli görülen şiddetli kusmalar sindirim sistemiyle alakalı bir sorunun olacağını işaret edebilir. Zorlanarak kusan bebeklerde mide bulantıları ve öğürtülerde olabilmektedir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra mide darlığı da fışkırarak kusmalara sebep olabilir.

Önemli Bilgi: Kusmayı engelleyen ilaçlardan uzak durun. Uzman Doktor vermediği sürece bebeğe kusmasını engelleyevek hiçbir ilaç verilmemelidir. Önemli olan kusmanın nedenini ortadan kaldırmaktır.  Şiddetli kusma durumlarında solunum yolu açık tutulmaya çalışılarak doktora götürülmelidir.

Kusan Bebekler Nasıl Yatırılır?

Kusan bebeğin boğulma tehlikesi olduğu anne ve babalar bebeklerini sırt üstü yatırmaktan kaçınıyorlar. Anne ve babalar bebeklerini sırt üstü yatırmak yerine aksine yüz üstüne yatırıyorlar.

Ancak bilinmelidir ki; sırt üstü yatan bir bebeğin kustuğunda boğulma ihtimali çok düşüktür. Bunun yanında yüz üstü yatırılan bebeklerde ani bebek ölüm sendromu riski çok fazladır.

Bebekler gün içinde anne babanın kontrolü altında kısa süre olmak şartıyla yüz üstü yatırılabilir. Yüz üstü yatırıldığında başı ve vücudu farklı yönlere çevrilmelidir. Fakat bebeklerin uyku saatlerinde sırt üstü uyutulmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bebeklerde özellikle ilk 3 ay içinde kusarak boğulmaların olma ihtimali vardır. Ancak bu risk üçüncü aydan itibaren azalmaktadır. Uzmanlar ilk üç aylık sürede kusarak boğulma riskini en aza indirmek için anne ve babalara bebeklerini sırt üstü yada yan pozisyonda yatırmalarını önermektedir.

Kimler Neler Demiş?

Yorumlar

  Subscribe  
Bildir
%d blogcu bunu beğendi: